Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Odstíny doutníků

Odstíny krycích listů doutníků řadíme do několika základních barev. Krycí list je vrstvou tabáku, kterou kuřák vnímá na první pohled. Jeho zpracování a barva dokáže mnohdy oslovit nebo odradit. Kromě chuti, kterou tato vrstva doutníku ovlivňuje, působí i esteticky. V praxi jsou mnohdy doutníky a jejich barvy krycích listů označovány přímo svými výrobci. Setkáváme se však prakticky se sedmi hlavními odstíny a třemi dodatečnými (výběry trhů). Hlavní odstíny klasifikují barvu doutníku od nejsvětlejšího až po tmavě černé.
Double Claro – dříve velice populární barva doutníků, nyní spíše vzácná. Velmi lehký, mírně nazelenalý (také nazývaný Candela, AMS nebo nefrit). Tato barva je dosažena sklízením listů před dozráním a rychlým sušením, je ovlivněna barvou zeleného nerozděleného chlorofylu.
Claro – velmi světle hnědé nebo nažloutlé listy. Indikující odstín vzrostlých rostlin tabáku.
Colorado Claro – středně hnědé krycí listy (někdy také označovány Natural)
Colorado – Výrazný rudo-hnědý (také označovaný Rosado nebo Corojo)
Colorado Maduro – odstín tmavší hnědé, často spojené s krycími listy z Kamerunu, Hondurasu nebo Nikaragui – pěstovaných z kubánských semen.
Maduro – Velmi tmavě hnědé až černé listy, tabáku  převážně pěstovaného v Connecticutu, Mexiku, Nikaragui a Brazílii.
Oscuro – Velmi černá, (i tzv. dvojité Maduro). Jde o tabák pěstovaný především na Kubě, v Nikaragui, Brazílii, Mexiku, a Connecticutu.

Výběry trhů
AMS – Výběr amerického trhu (American Market Selection ) – stejný odstín jako Double Claro
EMS – Výběr anglického trhu (English Market Selection) – klasické Colorado Claro. Pod tímto označením se ale mohou skrývat prakticky jakékoliv doutníky mezi odstíny Claro a Colorado Maduro
SMS – Výběr španělského trhu (Spanish Market Selection) – velmi tmavé doutníky odstínů Maduro a Oscuro

*Tento článek byl zkopírovaný ze starého doutníkového katalogu. Pokud máte zájem o aktuální informace, podívejte se do našich recenzí na doutníky, katalogu doutníkových značek nebo návodů

Komentáře nejsou povoleny.