Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

VegaFina Sumum Edición Especial 2012 Robusto

VegaFina Sumum Edición Especial Robusto

Nádherně vypadající doutník z produkce Vegafina jsem si pořídil ve Španělsku a několik měsíců odpočíval v humidoru než jsem se k němu „propracoval“. Podle infa výrobce se jedná o vrchol jejich nabídky jak zpracováním, tak použitým tabákem. To jsem v době nákupu nevěděl, mě se jednoduše prostě líbil.

Možná se mi líbil právě díky kontrastu krycího listu s jinými doutníky Vegafina, s kterými jsem měl zatím zkušenost. Sumum Edición Especial 2012 má naopak krásně tmavý krycí list pocházející z Dominikánské republiky, stejně jako vázací list i tabáková náplň. Ta je však doplněna i tabákovými listy původem z Peru a Nikaragui. Doutníky se vyrábějí v Dominikánské republice v továrně Tabacalera de García. V konstrukci doutníku i jeho povrchové úpravě není jediná chybička. Navíc doutník příjemně voní trošíčku nasládle, vyzrálým tabákem, v kterém je cítit i vůně kávy.

Úprava robusta oříznutím je snadná, tah ještě před zapálením perfektní a ve vůni je kromě tabáku cítit také sladkost hrozinek a čokolády. Po zapálení, je jako první cítit chuť tabáku s příchutí kůže a také hořkosti pepře.  Příchuť pepře není příliš výrazná a navíc ještě v závěru první třetiny poleví a vystřídá jí příjemná příchuť karamelu a ořechů. Druhá třetina je pro mě ještě zajímavější, protože v rozpoznaných příchutích je mj. cítit káva a cedr. Závěrečná třetina je krom drobných chuťových odchylek velmi podobná té předchozí, možná jen méně chuťově intenzivní. Celkový chuťový profil mě celkem příjemně překvapil. Středně silný doutník s délkou 12,7 a prstýnkem vel. 56 nabízí vyvážený a středně intenzivní chuťový profil.

Hoření doutníku je po celou dobu cca 1hod. a 35min. rovnoměrné, produkce kouře odpovídající formátu doutníku a tah bezvadný. V kombinaci s dobrou kávou se jedná o zejmavé zpestření dne. Z dostupností doutníku v ČR je to obtížnější a proto doporučiji se porozhlédnout např. po německých internetových obchodech. Doutníky VegaFina Sumum Edición Especial 2012 Robusto se prodávají v dřevěných krabicích po 10ks s cenou cca 11,5€ za ks.

Napsat komentář