Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Liga Privada Undercrown Robusto

Rocky Patel Vintage 1992 Juniors

Asi nemá cenu příliš opakovat co stálo za vznikem doutníků Liga Privada Undercrown, neboť to v předchozí a velmi zdařilé recenzi Liga Privada Undercrown Gran Toro by Drew Estate popsal Shargard. Příblížím vám tedy svůj zážitek spojený s formátově menším doutníkem stejné směsi slavného nikaragujského producenta Drew Estate. V humidoru „odpočíval“ něco přes rok, než jsem se k němu konečně dostal.

Předně musím zmínit, že je to vůbec můj první Undercrown a v porovnání s Liga Privada No. 9 stejného formátu musím říci, že je o něco lehčí.  S ohledem na cenový rozdíl obou doutníků (Undercrown je cca o polovinu levnější), je to celkem přirozený fakt. Tím samozřejmě nechci říci, že je obsahově ošizený. Náplň tabákových listů pochází z Dominikánské republiky a Hondurasu, vázací list je brazilský a tohle všechno je zabaleno do krásně tmavého mexického krycího listu pocházejícího z velmi známé oblasti San Andres. Doutníky se samozřejmě vyráběji v Nikaragui.

Konstrukčně doutníku s prstýnkem vel. 54 a délkou 12,7cm vůbec nic nechybí. Nejenom že dobře vypadá, ale v jeho konstrukčním provedení jsem nenašel jedinou chybičku, žádná měkká nebo naopak tvrdá místa, hezky rovnoměrně rozdělená náplň a pevné švy krycího listu zakončené tzv. „dvojitkou čepičkou“. Navíc doutník formátu robusto i zajímavě voní nasládlým tabákovým aroma, v kterém je cítit kakao.

Úprava doutníku, oříznutím je bezproblémová. Brzvadný je i tah při zkoušce ještě nezapáleného doutníku. Po jeho zapálení mě fascinuje okamžitá bohatá produkce namodralého kouře jako je tomu u Únicos Papas Fritas. Chuťově se od sebe však výrazně liší.

Nahořklý začátek tabákové chuti postupně nejprve doplní a pak vystřídá klasická dřevitá chuť s příchutí čokolády. Zajímavý je však  závěr této první třetiny, kdy je tato směs chutí zajímavě máslová. Na začátku druhé třetiny jakoby po úvodní nahořklosti už nebylo ani památky. Za to je dominantní chuť vyzrálého tabáku s příchutí kakaa. Navíc mi přijde tato chuťová kombinace sladší v závěru dokonce s příchutí kávy. Závěrečná třetina je pak zemitější. Ten kdo má rád chuťovou pestrost a vyváženost si rozhodně přijde na své.

Vedle již zmíněné bohaté produkce kouře se doutník může pochlubit bezvadným tahem  a také poměrně rovnoměrným hořením. Zajímavostí je, že se doutník nejen nepřehřívá, ale kuřák ho může vychutnat opravdu až do samého závěru dle libosti. Je to vážně parádní, protože i v samotném závěru kouř na jazyku nepálí a kombinace chutí je stále krémová. Naproti tomu Liga Privada No. 9 Robusto je ještě chuťově bohatší a zajímavější. Co se týče doporuční, rozhodně ano, ale jde o silnější doutník.

Drew Estate dodává na trh tyto doutníky formátu robusto v baleních dřevěných krabic s nezaměnitelným logotypem po 25ks. Bohužel je zatím nenajdete v nabídce tuzemských prodejců a tak je nutné se porozhlédnout v zahraničí – několik polských a německých e-shopů je má v prodeji s cenou kolem 7€.

Napsat komentář