Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Aging Room Small Batch M356 Presto

Aging Room Small Batch M356 Presto

Po té co jsme zkoušeli Aging Room Havao se vracíme k tomu, s čím měla značka největší komerční úspěch a tedy Small Batch M356, konkrétně Presto. Komerčním úspěchem mám namysli jednak hodnocení v Cigar Aficionadu (92 bodů a 16 místo v TOP25 roku 2011), Cigar Insideru či Cigar Journalu. Ale zejména jeho nedostupnost (nebo velmi obtížná dostupnost) v určitém období na trhu, díky velkému zájmu kuřáků a omezené produkci.

I tento domikánský doutník, vyráběný v továrně Oliveros (Tabacalera La Palma v Tamborilu), si „počkal“ v humidoru téměř dva roky, než jsem se k němu propracoval. K jeho kouření jsem tentokrát nepopíjel žádný nápoj, ikdyž by se k němu určitě hodilo kafe a z těch alkoholických, koňak, whiskey, rum atp. Za zmínku asi také stojí, že Presto je se svými 11,4 cm nejmenší z celé série Small Batch M356, která čítá ještě další 3 formáty (Major, Mezzo, Rondo).

Pro začátek musím zmínit úžasné aroma zralého tabáku s vůní připomínající koňak, která udělá asi nejen mě. To však není jediné, protože i konstrukční stránka a s ní se pojící vzhled je perfektní. Nenašel jsem na něm jedinou chybičku. Rovnoměrně rozdělená náplň v poměrně velkém množství (připomínající tabákem „nabušené“ kubánské Cohiby), žádné defekty na krycím listu, těsné švy a trojitá čepička charakterizují tento malý doutník a jeho kvalitu. Jeho krycí list barvy mléčné čokolády má na sobě jen velmi jemné žilky a pochází z Dominikánské republiky, stejně jako náplň a vázací list.

Jeho oříznutí je jednoduché – prstýnek je jen vel. 48, takže lze použít jakýkoliv ořezávač. Při zkoušce tahu nezapáleného doutníku, který je tak akorát, je cítit již zmíněné aroma vyzrálého tabáku s jemnou vůní koňaku a dřeva.

Po jeho zapálení, v úvodu je cítit především dřevitá tabáková vůně, však s výrazným poddílem pepře. Vůbec, ale  nejde o nic nahořklého nebo agresivního. Intenzita chutí, po úvodu, mírně poklesne a příchuť pepře vystřídá kůže. V druhé třetině, na jejím začátku, je cítit mírná zemitost, která postupně ustupuje  a nahrazuje jí nasládlá příchuť dřeva navíc doplněná jemnou příchutí mandlí. V této části je kouř doutníku výrazně krémovější než-li na začátku. Závěrečná třetina je opět plná tabákové chuti s největším poddílem nasládlého dřeva avšak místy doplněné příchutí pepře.

Na vzdory velikosti, je tento doutník nejen chuťově bohatý, ale komplexní a vyvážený. A asi nejsem jediný koho to příjemně překvapilo. Prakticky ani nemá smysl srovnávat tento doutník například s o mnoho jemnějším Breve ze série Aging Room Havao. Na druhou stranu pro začátečníky bych spíše doporučil právě Breve, neboť Presto je nejenom chuťově intenzivnější (střední tělo), ale výkonnější co se tyče síly (střední síla). Naopak pro zkušenější kuřáky bude velmi příjemným zpestřením.

Tah i hoření jsou po celou dobu (asi 50 min.) perfektní. Ikdyž se rovnoměrnost hoření na konci první třetiny trošku kazí, samo se hoření dále srovná. Držení popele je opravdu báječné, více jak 3 cm. Navíc je na sloupci popele krásně vidět jaké množství tabákových listů bylo na výrobu doutníku použito. Co jistě potěší každého kuřáka je také fakt, že se doutník nepřehřívá ani v samotném závěru a nehořkne.

Jedinou vadou na kráse je, že v současnosti Aging Room Small Batch M356 Presto balený po 20ks v dřevěných krabicích není dostupný na trhu v ČR. Na druhou stranu není problém jej obstarat v jednom z on-line internetových shopů v okolních zemích. Jeho přibližná cena je kolem 6€.

Napsat komentář