Doutníky


English Čeština Français Deutsch Polski Português Slovenčina Español

Doutníky Cohiba (C)

Doutníky značky Cohiba jsou známé i těm, kteří doutníkům neholdují. Tento článek pojednává o pravých doutnících Cohiba, značce která pochází z Kuby a je produkována společností Habanos SA. Na našich stránkách můžete najít i článek o dominikánsých doutnících, které jsou vyráběny pod záštitou General Cigar Company pro americký trh.

Doutníky Cohiba nesou své jméno podle slova původního kmene pro tabák. Doutníky Cohiba jsou plněny jedněmy z nejlepších tabákových listů, které se na Kubě pěstují. Pochází z oblasti Vuelta Abajo, tyto listy tabáku se od ostatních odlišují dobou zrání a počtem fermentací. Kubánské doutníky Cohiba jsou vyráběny od roku 1968, původně byla jejich produkce omezená výhradně pro Fidela Castra a několik vysoce postavených úředníků v komunistické kubánské straně a vládě. Doutníky Cohiba byly udělovány i jako diplomatické dary, tak si doutníky vypěstovali svůj „kult“ díky nedostupnosti pro obyčejné kuřáky. Pro veřejnost byly poprvé uvolněny až v roce 1982.

Jejich počátky sahají do šedesátých let, kdy se bodyguard Fidela Castra podělil o některé své privátní zásoby doutníků, které mu vyráběl místní balič Eduardo Ribera. Původní doutníky Cohiba se vyráběly v El Laguito Fabrica, zde Eduardo vysvětlil Castrovi, jaké listy a z jakých plantáží pro výrobu doutníků používá. Tyto doutníky oslovily Castra natolik, že zatím neznačkové doutníky vlastní směsi, nechal produkovat pod přísnými bezpečnostními opatřeními pro sebe a několik dalších vysokých úředníků. Doutníky podléhali vysoké bezpečnostní kontrole nejen z důvodu utajení původní směsi, ale i z důvodu obav atentátu CIA proti Che Guevarovi, Fidelu a Raulu Castrovi. Podle údajných důkazů prý pracovali na vývoji vybuchujících doutníků jako prostředku atentátu.

Doutníky jsou zdobeny výrazným černožlutým prstýnkem s nápisem Cohiba, už od dob kdy byly kouřeny pouze revoluční elitou Kuby. Popularitě pomohl i Che Guevara svým prohlášením, že nikdy nekouřil lepší doutníky. Jak už bylo řečeno na začátku, kubánské doutníky Cohiba, respektie jejich značka byla založena roku 1968 na pokyn společnosti Cubatabaco, kubánského státního tabákového monopolu. V čele společnosti v té době stál Avelino Lara, vedoucí závodu El Laguito, nechal vytvořit super-prémiové doutníky. Použitá směs se lišila od všech dříve existujících kubánských doutníků a během prvních pár let se vyrábělo pouze několik tisíc krabic ročně. Veřejnosti byly doutníky Cohiba uvolněny v roce 1982, všem trhům kromě USA, při příležitosti světového poháru ve Španělsku.

První doutníky Cohiba se skládali pouze ze tří rozměrů – Panetela, Corona Especial a Lancero, tyto rozměry vydrželi až do roku 1989, kdy se rozšířili o Robusto, Exquisito a Esplendido. Těchto prvních šest rozměrů je známo pod rozměrem Linea Clasica. Roční produkce značky Cohiba se v roce 1992 pohybovala okolo 3,4 milionů kusů, tedy více než 5% celkového vývozu kubánských doutníků. V tomto roce společnost Habanos SA zahájila výrobu první speciální řady, kterou nazývá Cohiba Linea 1492, připomínající cestu Kryštofa Kolomba do Ameriky. Každá velikost z této řady je pojmenována po každém nadcházejícím století od tohoto roku. Setkávat jsme se tedy mohli s velikostmi Siglo I, Siglo II, Siglo III, Siglo IV a Siglo V. S příchodem dalšího století se roku 2002 vydala zatím poslední řada Siglo VI.

Kromě pravidelné produkce jsou vydávány i limitované edice Cohiba, tzv. Edición Limitada jsou vydáváné k příležitosti každoročního festivalu společnosti Habanos, baleny v tmavších déle zrajících krycích listech. V roce 2007 byly vydány doutníky v nové řadě s krycím listem maduru, pojmenované Cohiba „Maduro 5“. Poslední řadou, na kterou nelze zapomenout jsou doutníky Cohiba Behike, které byly vydány také ve třech rozměrech a byly oceněny jako nejlepší doutníky roku 2010. Doutníky Cohiba nejsou kupodivu pouze ručně vyráběné, najít mezi nimi můžete i malé rozměry Mini a Club, které se vyrábí strojově. Produkci doutníků Habanos SA doplňuje i jinými komoditami jako jsou cigarety (od roku 1987) nebo cognac Extra Cohiba (od roku 1999).

Tabák pro doutníky Cohiba je vybírán z nejlepších listů Vegas Finas de Primera, tedy tabákových plantáží nejvyšší třídy, v San Luis a San Juan y Martinez (region Vuelta Abajo v provincii Pinar del Río). Tabák je autentický nejen ušlechtilým původem, ale i méně obvyklou trojitou fermentací (kvašení) v dřevěných sudech v továrně El Laguito, díky tomuto procesu mají doutníky Cohiba hlaší chuť než ostatní doutníky. V této továrně se původně vyráběly všechny doutníky Cohiba, původně (v roce 1961) zde byla kolej ženské školy. Z důvodu nedostatku kapacity se část produkce následně přesunula do továrny Partagas v Havaně, kde se vyrábí z původní tabákové směsi.

Informace o značce

 Kubánské doutníky Cohiba logo Značka Cohiba
Producent Habanos SA
Dostupné linie Aniversario
Maduro 5
Edicion Limitada
Siglo
Původ Kuba
Region / město Havana
Vuelte Abajo
Související značky Partagas
Osobnost Eduardo Ribera
Avelino Lara
Fidel Castro
Che Guevara

Recenze na kubánské doutníky Cohiba
Fotogalerie kubánských doutníků Cohiba

Nejlépe hodnocené doutníky Cohiba

  • Cohiba 35 Aniversario Commererative Release Esplendidos
  • Cohiba Edicion Limitada 2001, 2003, 2004, 2006, 2011
  • Cohiba Maduro 5 Magicos
  • Cohiba Siglo III v tubě
  • Cohiba Siglo VI v tubě

Napsat komentář